wróć...Poparcie Komisji Kultury Środków Przekazu dla ustanowienia 10 września Narodowym Dniem Polskich Dzieci Wojny

Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Kultury Środków Przekazu posłowie przyjęli ustawę o ustanowieniu 10 września Narodowym Dniem Polskich Dzieci Wojny. W posiedzeniu uczestniczył dr Ireneusz Piotr Maj, który uzasadnił - wskazany przez Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu - dzień 10 września, jako najodpowiedniejszą datę obchodów Narodowego Dnia Polskich Dzieci Wojny.

15 czerwca br. w Sejmie RP odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Kultury Środków Przekazu, podczas której odczytano dwa projekty ustawy.

Pierwsze czytanie, dotyczące ustanowienia 10 września Narodowym  Dniem Wspomnienia Gehenny Polskich Dzieci Wojny, uzasadnił Jacek Kurzępa, poseł z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczący parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Środowisk Dzieci Wojny.

Drugie czytanie o ustanowieniu 8 maja Narodowym Dniem Dzieci Wojny uzasadniła Monika Falej, posłanka Lewicy.

W obradach uczestniczył również dr Ireneusz Piotr Maj, dyrektor Muzeum, który uzasadnił wskazanie daty 10 września na ustanowienie nowego święta państwowego.

- 10 września 1943 r. nastąpiło apogeum aresztowań dzieci z Mosiny. Niemcy nie poprzestali na aresztowaniach dorosłych. Okupanci postanowili ukarać polskich patriotów poprzez porwanie dzieci i uwięzienie ich w niemieckich obozach. Wiele z nich trafiło do „piekła na ziemi”, jakim był niemiecki obóz koncentracyjny przy ul. Przemysłowej w Łodzi (…). Jest to również data, która wpisuje się w cykl obchodów wrześniowych przypominających tragiczne wydarzenia związane z II wojną światową. Jako Muzeum zaproponowaliśmy tę datę i spotkała się ona z akceptacją środowisk polskich dzieci wojny – wyjaśnił Dyrektor Muzeum.

Ostatecznie udało się dojść do kompromisu i przez aklamację przyjęto projekt ustawy o ustanowieniu 10 września Narodowym Dniem Polskich Dzieci Wojny.

Obecnie ustawa czeka na dalszy proces legislacyjny.

fot. Anna Strzyżak/CIS