wróć...Prezentacja wystawy ,,Nauczono nas płakać bez łez..." na głównym rynku w Zgierzu

„Byłam tak bardzo wyczerpana, że płakałam i modliłam się, żeby umrzeć” – czytamy we wspomnieniach Haliny Cubrzyńskiej-Kryszkiewicz, byłej więźniarki obozu na Przemysłowej. Podobne cytaty można przeczytać na wystawie Muzeum pt. „Nauczono nas płakać bez łez...”, która została dziś zaprezentowana na rynku głównym w Zgierzu. Wydarzenie wpisuje się w cykl obchodów związanych z 80. rocznicą utworzenia filii obozu dla polskich dzieci w Dzierżąznej. Po obejrzeniu wystawy odbyła się debata historyczna w Urzędzie Gminy Zgierz.

Wystawa „Nauczono nas płakać bez łez...” przez pryzmat wybranych biografii więźniów ukazuje historię niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej.

- Na wystawę składają się wybrane biogramy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci polskich w Łodzi. Osobną część ekspozycji stanowią wybrane biogramy obozowych oprawców– wyjaśnił dr Ireneusz Piotr Maj, dyrektor Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu.

Prezentacji wystawy towarzyszyła debata poświęcona historii obozu na Przemysłowej oraz jego filii w podzgierskiej miejscowości Dzierżązna. Uczestnicy debaty opowiedzieli m.in. o najnowszych ustaleniach badaczy Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu dotyczących powstania i funkcjonowania miejsc kaźni najmłodszych Polaków w okresie II wojny światowej, losów poszczególnych więźniów oraz nadzorców obozów.

Prezentacja wystawy wpisuje się w obchody 80. rocznicy utworzenia filii obozu dla polskich dzieci w Dzierżąznej. Pierwszy transport polskich więźniarek do obozu miał miejsce 16 marca 1943 roku.