Początek treści

wróć...Spotkanie łódzkiej młodzieży z najmłodszym więźniem politycznym w Polsce Ludowej

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W związku z tym w Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu odbyło się spotkanie łódzkiej młodzieży z Januszem Niemcem, najmłodszym więźniem politycznym w Polsce Ludowej oraz przedstawicielem Stowarzyszenia Dzieci Żołnierzy Wyklętych.

 

Janusz Niemiec przyszedł na świat w 1941 r. jako syn żołnierzy niezłomnych Antoniego Żubryda ps. Zuch oraz Janiny Żubryd. W czerwcu 1945 r. wraz z babcią został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Jednak zwolniono go po kilku dniach w wyniku ultimatum postawionego władzom komunistycznym przez jego ojca. W 1946 r. został ponownie aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa, przez co stał się najmłodszym więźniem politycznym w Polsce Ludowej.

 

- Pretekstem aresztowania była rzekoma współpraca kilkuletniego Janusza z oddziałem kierowanym przez jego ojca. Po kilku miesiącach dziecko wypuszczono na wolność. W tym samym roku Jerzy Vaulin, konfident Urzędu Bezpieczeństwa, zamordował jego rodziców, po czym przez kolejne lata rozwijał swoją karierę jako reżyser filmów– informuje Dyrektor Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu.

 

Po stracie rodziców Janusz został adoptowany przez siostrę mamy Stefanię Niemiec. Od lat aktywnie uczestniczy w działaniach na rzecz popularyzacji wiedzy o polskim podziemiu antykomunistycznym. Janusz Niemiec jest również członkiem Rady Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu.

 

Świadek historii wprowadził uczestników spotkania w tematykę antykomunistycznego podziemia niepodległościowego oraz zaprezentował losy rodziny zaangażowanej w walkę o niepodległą Polskę po 1945 roku.