Początek treści

wróć...Wernisaż wystawy „Wypędzą nas i zabiją. Losy Dzieci Zamojszczyzny w 80. rocznicę Akcji Zamość”

Pewnego razu przyniesiono do szpitala chorego pięcioletniego chłopca. Matka była przy nim. Był już w agonii. Matka, jak zauważyłam była bardzo niespokojna, ale krępowała się powiedzieć, że dziecko nie było ochrzczone. Patrzę na dziecko, jest konające, ale nie może umrzeć. Wzięłam wody, ochrzciłam i dziecko ślicznie, spokojnie zmarło” – czytamy we wspomnieniach s. Stefanii Fiodorczuk, która posługiwała w ochronkach dla Dzieci Zamojszczyzny. Wiele podobnych relacji znalazło się na planszach najnowszej wystawy Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu pt. „Wypędzą nas i zabiją. Losy Dzieci Zamojszczyzny w 80. rocznicę Akcji Zamość”.

10 sierpnia 2023 r. w galerii „Okno na Kulturę” przy ul. Krakowskie Przedmieście 17 odbył się wernisaż wystawy pt. „Wypędzą nas i zabiją. Losy Dzieci Zamojszczyzny w 80. rocznicę Akcji Zamość”. Przygotowana przez historyków Muzeum ekspozycja wpisuje się w obchody 80. rocznicy wysiedleń ludności polskiej zamieszkującej teren Zamojszczyzny.

- Mija 80 lat od zakończenia Akcji Zamość – przeprowadzonej przez niemieckiego okupanta masowej akcji wysiedleńczej z terenu Zamojszczyzny. Szacuje się, że spośród 110 tys. Polaków objętych wysiedleniem ok. 30 tys. stanowiły dzieci. Blisko 10 tys. dzieci zginęło, a niemal 5 tys. zostało poddanych germanizacji. Właśnie im Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu poświęciło najnowszą wystawę zatytułowaną „Wypędzą nas i zabiją”. Losy Dzieci Zamojszczyzny w 80. rocznicę Akcji Zamość. Przywołując dokumenty, relacje i fotografie stanowiące świadectwo niemieckich zbrodni na Zamojszczyźnie, historycy Muzeum oddają należny hołd najmłodszym ofiarom wysiedleń, starając się utrwalić pamięć o ich cierpieniu i dramatycznym losie składających się na jedno z najbardziej tragicznych wydarzeń II wojny światowej – powiedział dr Ireneusz Piotr Maj, dyrektor Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu.

Najnowszą ekspozycję Muzeum w warszawskiej galerii będzie można oglądać do 1 września 2023 roku.

Plansze wystawy oraz katalog zostały przygotowane w trzech językach obcych: niemieckim, angielskim i ukraińskim. Materiały dostępne są na oficjalnej stronie internetowej Muzeum w zakładce „wystawa”. Dostęp do podstrony możliwy za pomocą kodu QR umieszczonego na pierwszej planszy wystawy.